Black Friday | Do -60% na ponad 40 000 produktów →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak wybrać łóżko

Dobry sen to podstawa zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia psychicznego. Jeśli więc chcesz budzić się wypoczęty i pełen energii każdego ranka, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wybór nowego łóżka.

To, czy wybierzesz łóżko tapicerowane, czy drewniane, zależy od Ciebie. My podpowiemy Ci, jak wybrać łóżko, które zapewni Ci maksymalny wypoczynek.

Rodzaj łóżka

Wybierając łóżko, musisz najpierw wybrać między łóżkiem klasycznym a łóżkiem boxspring. Obecne trendy skłaniają się raczej ku tym drugim, ponieważ jest to rozwiązanie, które zapewnia „wszystko w jednym”. Jednak klasyczne łóżko z ramą, stelażem i materacem także jest świetnym wyborem, ponieważ występują w wielu różnych stylach. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom łóżek bardziej szczegółowo.

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane to świetny wybór dla tych, którzy kochają komfort i nowoczesny design. Dzięki tapicerce łóżko jest miękkie, a tym samym bezpieczne i wnosi do sypialni ciepłą atmosferę. Co więcej, odpowiedni rodzaj tapicerki może znacząco wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia. Do wyboru jest szeroki wachlarz opcji, zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i fakturę (gładka tkanina, tkanina o grubym splocie, aksamit, sztruks).

Tapicerowane wezgłowie to nie tylko ciekawy element wystroju, ale także praktyczne i wygodne rozwiązanie. Można się na nim oprzeć bez ciągłego poprawiania poduszek. Wadą tego rozwiązania jest konieczność konserwacji (odkurzanie, plamy, impregnacja).

Łóżka drewniane a łóżka z litego drewna

Łóżka z litego drewna są wykonane na przykład z sosny, buku lub dębu. Są trwałe, zapewniają najwyższy komfort i są idealne dla alergików. Ponadto ich konserwacja jest prosta, nie potrzeba żadnych specjalnych produktów. Jeśli jednak są one pokryte olejem, łóżka należy raz na jakiś czas olejować.

Jeśli chodzi o pozostałe łóżka drewniane, wykorzystuje się drewno kompozytowe (płyta wiórowa), płytę pilśniową, sklejkę lub płytę typu plaster miodu z wykończeniem (fornir, bejca, lakier). Są one bardziej przystępne cenowo, ale nie mają tak długiej żywotności.

Łóżka typu boxspring (kontynentalne, amerykańskie)

Nazwa „boxspring” pochodzi od trzypoziomowej konstrukcji łóżek, które są szczególnie popularne w Ameryce Północnej i krajach skandynawskich. Dlatego też są one czasami nazywane łóżkami amerykańskimi lub kontynentalnymi. Ten typ łóżka wyróżnia się unikalnym designem, solidną konstrukcją i wygodną wysokością ramy, która sięga nawet 70 cm.

Zwykłe łóżka składają się ze stelaża lamelowego i materaca, łóżko typu boxspring zapewnia znacznie większy komfort. Składa się ono z podstawy ze sprężynami, materaca (najczęściej kieszeniowego) oraz wygodnego toppera, czyli kilkucentymetrowej podkładki, która tworzy komfortową warstwę pomiędzy ciałem a materacem. Topper nie zawsze znajduje się w zestawie z łóżkiem, ale można dokupić go osobno. Dzięki warstwom powstaje podwójne sprężynowanie, które pomaga lepiej rozłożyć ciężar ciała. Łóżka boxspring mają zazwyczaj zagłówek i schowek.

Łóżka japońskie

W ostatnich latach popularne są również łóżka japońskie z materacami futonowymi, które są twardsze niż standardowe materace i są odpowiednie dla alergików oraz astmatyków ze względu na wykonanie z naturalnych włókien, które mają większą zdolność absorpcji.

Materace typu futon są umieszczane na specjalnych oddychających podkładkach zwanych matami tatami, aby uniknąć pojawienia pleśni. Do futonów można także dobrać łóżka z niską ramą, aby umożliwić materacowi dobrą wentylację i uniknąć nieprzyjemnej stęchlizny.

W przypadku japońskich łóżek typowe są surowe lub tylko lakierowane naturalne materiały, aby zachować oryginalną teksturę drewna. Nie są one odpowiednie dla osób starszych, ponieważ trudniej byłoby im wstać z łóżka. Świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach, w których trzeba oszczędzać miejsce. 

Wymiary łóżka

Idealny rozmiar łóżka często zależy od ilości miejsca w sypialni. Dlatego przed zakupem należy dokładnie zmierzyć przestrzeń. Nie zapomnij jednak o szafkach nocnych i zostaw miejsce także na nie. Odstęp między łóżkiem a ścianą lub szafą powinien wynosić co najmniej 50 centymetrów.

Dobierz długość łóżka zgodnie ze wzrostem najwyższej osoby, która będzie w nim spać, i nie zapomnij dodać dodatkowych 20 centymetrów. Wybierając szerokość, weź pod uwagę wymiary miejsca do spania, a nie ramy łóżka.

Łóżka jednoosobowe

Standardowe łóżko pojedyncze ma wymiary 90 × 200 cm. Dzięki swojej kompaktowości sprawdzi się jako łóżko dziecięce lub łóżko dla gości. Dla starszych dzieci polecamy łóżko jednoosobowe o wymiarach 120 × 200 cm.

Łóżka dwuosobowe

Najpopularniejszy rozmiar łóżka dwuosobowego to 180 × 200 cm. W przypadku mniejszej przestrzeni można zadowolić się mniejszym łóżkiem, np. 140 × 200 cm lub 160 × 200 cm. Z kolei w przypadku dużych przestrzeni możemy pozwolić sobie duże łóżko o wymiarach 200 × 200 cm. Jest ono odpowiednie dla osób o wzroście powyżej 180 cm. 

Wysokość łóżka

Jedną z ważnych rzeczy, o których często zapominamy, jest wysokość ramy łóżka, która może optycznie powiększyć sypialnię. Z kolei niższa rama stworzy spokojną przestrzeń przypominającą wnętrze w japońskim stylu. 

Standardowa wysokość ramy łóżka wynosi zwykle około 35 - 45 cm i należy ją dobrać do wzrostu osoby, która będzie na niej spać. W przypadku osób starszych wysokość łóżka może być o 10 centymetrów wyższa. Na wysokość może mieć wpływ także wybór stelaża i materaca.

Jeśli nie wiesz, jaka wysokość ramy jest dla Ciebie idealna, możesz pomóc sobie małym trikiem. Usiądź na krawędzi łóżka tak, aby obie stopy znajdowały się na podłodze. Między łydką a kością udową powinien być kąt 45°.

Większa wysokość ramy ochroni Cię przed przeciągami powstającymi między podłogą a drzwiami, ale także przed unoszącym się kurzem. Wysokość ramy ma także wpływ również wpływ na trwałość materaca, który dzięki odpowiedniej wysokości może oddychać, dzięki czemu jest wolny od roztoczy, alergenów i pleśni.

Akcesoria do łóżek

Łóżka z miejscem do przechowywania

W małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest cenny, łóżka ze schowkiem są dobrym wyborem. Można w nich przechowywać pościel lub sezonowe ubrania. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje rozwiązań do przechowywania.

1. Łóżka otwierane od góry

Dzięki temu systemowi przechowywania nie potrzebujesz żadnej przestrzeni wokół łóżka. Można odchylić całą powierzchnię spania lub oddzielnie prawą i lewą stronę łóżka. Możliwe jest otwieranie z boku łóżka, co zapewnia wygodny dostęp do całej powierzchni do przechowywania. W przypadku otwierania od przodu, dostęp do przestrzeni wezgłowia jest nieco mniejszy.

2. Szuflady

Drugim systemem przechowywania są szuflady umieszczone z boku lub z przodu łóżka. W przypadku tego rozwiązania należy wziąć pod uwagę, że do ich otwarcia potrzebna jest wystarczająca przestrzeń wokół łóżka, a dywany mogą stanowić przeszkodę w ich otwieraniu. Liczba szuflad jest różna i można je nawet łączyć z otwartą przestrzenią do przechowywania. 

Łóżka z nogami lub bez

Łóżka z nóżkami wyglądają na lżejsze i bardziej przewiewne. Modele bez nóg są bardziej wytrzymałe i stabilne. Wybierając konkretne łóżko, należy pamiętać, że wysokość nóżek decyduje o wygodzie odkurzania pod łóżkiem. Jeśli masz małą sypialnię, utrzymanie podłogi pod łóżkiem może być wyzwaniem ze względu na ograniczoną przestrzeń wokół łóżka. Problem ten nie istnieje w przypadku łóżek bez nóżek, ponieważ kurz nie zbiera się pod łóżkiem.

Stelaż

Choć wybór czegoś, czego wcale nie widać, może wydawać się łatwym zadaniem, jest wręcz przeciwnie. Stelaż jest jedną z najważniejszych części łóżka. Oprócz tego, że zapobiega powstawaniu pleśni i roztoczy w materacu, pomaga również w prawidłowym rozłożeniu ciężaru ciała, utrzymaniu kręgosłupa w naturalnej pozycji oraz wentylacji materaca i łóżka.

Stelaż może być w zestawie z łóżkiem lub trzeba kupić go osobno. Więcej na temat stelaży dowiesz się z naszego przewodnika Jak wybrać materac i stelaż.

Łóżko z zagłówkiem lub bez

Wybierając łóżko, warto zastanowić się, czy chcesz by miało ono zagłówek (oraz podwyższoną część z przodu). Zagłówek ma wiele zalet, takich jak możliwość wygodnego oparcia się podczas czytania książki lub oglądania telewizji. Zagłówek zapobiegnie również ocieraniu się poduszki o ścianę i jej zabrudzeniu.

Łóżko, które posiada wyższą ramę także w nogach może być bardziej bezpieczne, ale także mało wygodne dla wyższych osób. Jeśli rama jest wysoka, do łózka trzeba wchodzi z boku.

Materac

Odpowiedni materac złagodzi ból pleców i stawów. Ogólnie rzecz biorąc, sen będzie znacznie lepszy. Z drugiej strony, jeśli dokonasz złego wyboru, możesz negatywnie wpłynąć na system wsparcia swojego ciała. Wybór materaca to bardzo indywidualna sprawa, dlatego nie zaleca się kupowania takiego samego materaca dla wszystkich domowników. Każdy materac powinien być jak najlepiej dopasowany do konkretnej osoby, która będzie z niego korzystać w dłuższej perspektywie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru materaca, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Jak wybrać materac i stelaż.

Cena

Cena łóżka zależy od użytego materiału i wykonania. W przypadku łóżek z litego dębu, buku lub orzecha ceny są wyższe, podczas gdy bardziej miękkie drewno, takie jak sosna lub świerk, jest bardziej przystępne cenowo.

Cena będzie również wyższa, jeśli łóżko zawiera stelaż i materac. W przypadku wyboru samego łóżka, należy również doliczyć cenę tych niezbędnych elementów. Cena rośnie także wraz z rozmiarem łóżka.

Zanim zaczniesz wybierać łóżko, musisz zastanowić się, dla kogo jest ono przeznaczone, jak będzie używane i na jak długo je kupujesz. Łóżko do domku letniskowego, w którym spędza się tylko weekendy, nie musi służyć tak długo, jak łóżko do codziennego spania. Podobnie małe dzieci, które dorastają, potrzebują nowego łóżka znacznie częściej.

Styl łóżka

Na Bonami znajdziesz łóżka pasujące do wielu stylów wnętrz. W filtrach wybierz ten, który najbardziej pasuje do Ciebie i Twojej sypialni.
Styl skandynawski
Typowe dla stylu skandynawskiego są łóżka z drewnianymi skośnymi nóżkami w jasnych neutralnych i pastelowych odcieniach. Dominującym drewnem jest dąb lub buk.
Styl nowoczesny
Praktyczność, proste linie i krawędzie oraz nowoczesne materiały, takie jak lite drewno lub sztruksowa tapicerka. Łóżka w nowoczesnym stylu idealnie pasują do każdego wnętrza.
Styl rustykalny
Styl rustykalny charakteryzuje się subtelnymi kolorami, naturalnymi odcieniami drewna lub metalicznymi materiałami. W tym stylu pojawiają się także łóżka z baldachimem.
Styl glamour
Styl ten ma za zadanie czarować blaskiem, ekstrawagancją i elegancją. Łóżka w stylu glamour często mają nóżki i aksamitną tapicerkę.
Styl romantyczny
Łóżko ze zdobionym wezgłowiem lub baldachimem świetnie sprawdzi się w romantycznej sypialni. W tym stylu przeważają łóżka tapicerowane w kolorze białym, różowym, fioletowym lub morelowym.
Styl industrialny
Styl industrialny opiera się na bardziej surowych materiałach, takich jak metal czy skóra. W szczególności dominują w nim ciemniejsze kolory, takie jak czarny, szary albo biały. Często pojawiają się również łóżka z miejscem do przechowywania.
Styl boho
Typowe dla stylu boho są naturalne materiały: zagłówki z litego drewna i rattanu.