Przestronny, elegancki i minimalistyczny – tak można w skrócie opisać dom Luci Kocman, która zawodowo zajmuje się porządkowaniem i organizacją mieszkań.
Zajrzyj do jej domu, który łączy funkcjonalność z wysokimi standardami estetycznymi, i zainspiruj się jej wskazówkami dotyczącymi idealnej organizacji i rozwiązań w zakresie przechowywania (nie tylko) w domu jednorodzinnym.
Ponadczasowy. Lubimy czyste, jasne i przestronne wnętrza, które zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Potrzebujemy, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Jednak, ponieważ kupiliśmy gotowy dom, w niektórych kwestiach musieliśmy pójść na kompromis. Staraliśmy się rozwiązać wszystko w sposób, który był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny.
Od ponad roku. Remont trwał rok i jak to bywa, nie obyło się bez problemów. Dążyliśmy do jednolitości przestrzeni, dlatego w całym domu przeplatają się trzy elementy – drewno dębowe, białe ściany i naturalne materiały. Prace budowlane były jednak kłopotliwe, więc jesteśmy mniej więcej w połowie urządzania.
Styl domu Luci jest minimalistyczny.
Rodzina lubi spokój prostych linii z okrągłymi detalami.
Salon był kiedyś pokojem zabaw dla dzieci. Przez dziesięć lat nie mieliśmy nawet stolika do kawy, więc przestrzeń przed sofą była po prostu miejscem do zabawy.(śmiech) Ale kiedy przeprowadziliśmy się do dwupiętrowego domu, dzieci w jakiś naturalny sposób zaczęły używać wyłącznie swoich pokoi. Więc teraz gramy w szachy i gry planszowe tylko w salonie.
Podczas urządzania, nacisk został położony na materiały, kolory i jakość.
Neutralne kolory i proste kształty są doskonałą bazą dla odważnych dekoracji i dodatków.
W domu Lucie połączyła stare i nowe elementy w harmonijną całość.
Naturalne materiały odgrywają również główną rolę w jadalni.
Mój mąż i ja dopracowujemy nasze piąte wspólne mieszkanie. Jak na ironię, kiedy kończyliśmy urządzanie, przeprowadzaliśmy się. Mam nadzieję, że zostaniemy tu na stałe, jesteśmy kompletni. Więc największym wyzwaniem dla nas w już z góry ustalonej przestrzeni było ustawienie logistyki domu w sposób, który się sprawdza.
Choć zazwyczaj mam jasny pomysł podczas pracy z klientami, we własnym domu zmagam się z urządzaniem. Podstawy całego domu powstały z architektem, ale reszta wciąż jest kształtowana w miarę zmieniających się potrzeb i gustów. Dlatego też czasem przywracam do życia starsze elementy po moich babciach i prababciach.
Lite drewno i naczynia w pastelowych odcieniach dodają jadalni przytulności.
We wnętrzu znajdują się również wyszukane dekoracje.
Jeśli chodzi o meble i dodatki, moja lista nie ma końca. Od 20 lat jestem zakochana w fotelu Barcelona autorstwa Miesa van den Rohe. Jednocześnie chciałabym dodać do mojego porcelanowego arsenału kilka sztuk First Republic. Muszę też odnowić stolik pająk Halabala, który czeka na swoją kolej w składziku.
Mam wrażenie, że miejscem, w którym najczęściej mnie zobaczysz jest moje centrum kontroli – pralnia. Uwielbiam też łóżko w sypialni i wnękę przy kominku. To tam czasem chowam się z kawą lub herbatą, włączam starą płytę lub po prostu cieszę się chwilą dla siebie.
Wyspa wydłuża powierzchnię roboczą, a jednocześnie elegancko oddziela kuchnię od jadalni.
Większe okna, aby wnieść więcej światła. I dużo pięknych książek i płyt. A potem kilka wymarzonych elementów z mojej listy. Ale nie wszystkie pasowałyby do tego domu, a poza tym nie lubię zagraconych przestrzeni.
W dodatki, które łączą się kolorystycznie z innymi elementami w pokoju. Podkładki, koce, poduszki czy dywanik świetnie sprawdzą się nawet we wnętrzu, które nie jest idealne. Bardzo ważny jest również zapach domu. Czasami można zaoszczędzić na podstawowych elementach i kupić je z drugiej ręki.
Blat składa się z przetworzonego i w pełni nadającego się do recyklingu papieru oraz żywicy, która jest odporna na zarysowania.
Poprzez zasłonięcie ślepego rogu roletą, stworzono miejsce do przechowywania przypraw.
Wpuszczany zlew, który łatwiej się sprząta. A także odpowiednie rozwiązanie dla kuchni w kształcie litery L, które często są problematyczne ze względu na ślepy róg. Zastosowaliśmy w nim niewielką roletę, dzięki czemu powstała przestrzeń na przypraw, a przyszłości także na mikser.
Ważne jest, aby skupić się na tym, jak funkcjonuje rodzina i co jest dla niej ważne. Na przykład jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, ale wiedzieliśmy, że chcemy schować ekspresy w szafce. Pomyśleliśmy więc o tym podczas wykonywania instalacji elektrycznej. Dodatkowo, ponieważ przeprowadzaliśmy się z dużo większej kuchni, musieliśmy maksymalnie wykorzystać naszą obecną przestrzeń. Postawiliśmy więc na szuflady, szafki od podłogi do sufitu i wewnętrzne organizery.
Dzięki białym blatom i jasnemu drewnu, kuchnia jest przestronna.
Stojaki na pokrywki i patelnie pomagają utrzymać porządek w szufladach.
W pokoju dziecięcym dominują stonowane kolory i jednolity drewniany wystrój.
Półki oferują miejsce na wyeksponowanie ulubionych zabawek.
Inspiruje mnie wiele marek, architektów i artystów, których śledzę. Dzięki mediom społecznościowym i presji dzielenia się, dostęp do inspiracji jest bardzo łatwy. Dlatego nieustannie zapisuję zdjęcia i zastanawiam się, czy podobne rozwiązanie można by zastosować w moim domu. Ale zazwyczaj wymyślam inne, zwykle jeszcze trudniejsze do wdrożenia. I dlatego wszystko trwa tak długo. (śmiech) Część mebli projektuję sama.
Rodzina i bezpieczeństwo. Dom jest dla mnie najważniejszym miejscem. Ostatnie lata pokazały wszystkim, jak ważne jest, aby czuć się komfortowo w domu. A przyczyniają się do tego przedmioty, którymi się otaczamy. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach wiele rodzin postawiło na remont mieszkania lub zmianę wystroju. Styl życia się zmienił, a my na to reagujemy.
Nawet w pokoju dziecięcym nie brakuje różnego rodzaju oświetlenia – od punktowego po dekoracyjne.
Umieszczenie biurka pod oknem zapewnia mnóstwo światła dziennego.
Zaokrąglone kształty i wzory na płytkach dodają łazience odrobinę luksusu.
Przeniesienie pralni z miniaturowej przestrzeni pod schodami do łazienki dzieci, dzięki czemu mogę zająć się praniem na jednym piętrze i nie muszę biegać w górę i w dół z koszem. To jest moje centrum dowodzenia, gdzie mogę składać pranie i od razu chować do szaf.
To zdecydowanie bardzo estetyczne rozwiązanie, ale niepraktyczne. Pralka po każdym praniu musi zostać wysuszona, aby nie tworzyła się pleśń. Dlatego nie polecam chowania jej w szafie.
Prosto urządzoną łazienkę ożywiają dodatki w pastelowych kolorach.
W łazience pojawiają się też naturalne materiały – lniany szlafrok i bambusowa szczotka.
Obraz, doniczki i ciekawe oświetlenie wystarczą, by uzyskać świetny efekt.
Minimalistyczny design lampy stołowej łączy funkcjonalność z estetyką.
Aby dały sobie czas i nie chciały wszystkiego od razu. Nawet jeśli przestrzeń wygląda na niedokończoną, zrób z tego atut. Czasami wnętrze samo powie, czego potrzebuje – gdzie dodać na przykład meble do przechowywania, albo gdzie doświetlić ciemny kąt.