Odkryj łóżka Bonami Selection | Wybierz swoje nowe łóżko →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

17 pomysłów na udany team building, który zachęci do współpracy

Dobrze dobrana gra i zabawy integracyjne angażują i bawią. Ale to nie wszystkie ich zalety. Regularne zajęcia zespołowe to świetny sposób na wspieranie harmonijnej, efektywnej i produktywnej współpracy całego zespołu.

Najczęściej są to zabawne i motywujące gry, które pomagają budować umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów, planowanie, komunikacja, a także pewność siebie. Zainspiruj się poniższymi wskazówkami dotyczącymi zabaw, które zapewnią rozrywkę, zbliżą współpracowników i jednocześnie czegoś ich nauczą.

Dzięki zabawom teambuildingowym poprawisz komunikację w całym zespole firmy.

Dzięki zabawom teambuildingowym poprawisz komunikację w całym zespole firmy.

Pomysł nr 1: węzeł gordyjski

Gracze tworzą krąg, zamykają oczy i na polecenie umieszczają lewą rękę wewnątrz kręgu, próbując złapać rękę kogoś w kręgu. Następnie wykonują tę samą procedurę prawą ręką. Kiedy otwierają oczy, okazuje się, że są w tajemniczy sposób spleceni. Druga faza polega na rozplątaniu ludzkiego węzła bez rozplątywania rąk: uczestnicy mogą dowolnie obracać się, skakać i przenosić graczy, ale nie mogą rozplątywać rąk.

Pomysł nr 2: kim jestem?

Zacznij od rozdania kart wszystkim członkom zespołu. Poproś ich o napisanie na kartce imienia znanej osoby, postaci z bajki lub zwierzęcia. Niech pracownicy wymienią się kartami bez patrzenia na nie i przykleją je na swoich czołach. Następnie będą zadawać pytania, aby uzyskać wskazówki, które pomogą im odgadnąć kto jest na kartce, którą mają na czole. Grę w wersji „Czym jestem?” można również kupić na Bonami.

Pomysł nr 3: pole minowe

Umieść losowe przeszkody na zewnątrz lub w większym pomieszczeniu i wyznacz jedno miejsce jako linię mety. Utwórz grupy z jednym graczem z zawiązanymi oczami i dwoma lub trzema innymi członkami jako nawigatorami. Muszą oni używać poleceń głosowych, aby poprowadzić kolegę ze swojej drużyny z przepaską na oczach wokół przeszkód do mety. Szybszy team wygrywa!

Gra teambuildingowa: kim lub czym jestem?

Gra teambuildingowa: kim lub czym jestem?

Ta gra to doskonała zabawa!

Ta gra to doskonała zabawa!

Pomysł nr 4: pub quiz

Podziel grupę na zespoły lub rywalizuj indywidualnie. Zaplanuj, kto poprowadzi quiz i wybierz temat lub skorzystaj z quizów, które można znaleźć na przykład w Internecie. Zespół z największą liczbą poprawnych odpowiedzi wygrywa.

Pomysł nr 5: latające jajko

Podziel swoich pracowników na zespoły liczące od trzech do pięciu osób. Daj każdemu zespołowi pudełko z różnymi przedmiotami (gąbka do mycia naczyń, słomki, taśma klejąca, balony lub rolka papieru toaletowego) i surowe jajko. Zespoły muszą skonstruować z tych materiałów ochronny pokrowiec na jajko. Po skonstruowaniu należy określić wysokość, z której jajko ma swobodnie spaść. Drużyna, której jajko przetrwa uderzenie o ziemię, wygrywa.

Pomysł nr 6: escape room

Gra typu escape game to świetny sposób na sprawdzenie zdolności zespołu do współpracy i rozwiązywania zagadek. Zespół zostaje zamknięty w pokoju z zadaniem lub zagadką, którą musi rozwiązać, aby się wydostać. Ta gra wymaga analitycznego myślenia, pracy zespołowej i kreatywności. W Internecie można znaleźć wiele instrukcji, jak zorganizować taką grę..

Możesz także w podchody na świeżym powietrzu.

Możesz także w podchody na świeżym powietrzu.

W czasie integracji proponuj gry skłaniające do aktywności i do odpoczynku.

W czasie integracji proponuj gry skłaniające do aktywności i do odpoczynku.

Pomysł nr 7: tor przeszkód

Zbuduj zewnętrzny lub wewnętrzny tor przeszkód z różnymi wyzwaniami, takimi jak czołganie się pod linami, wspinanie się po ścianach, bieganie po oponach, skakanie przez wodę itp. Każda drużyna biegnie ramię w ramię i musi współpracować, aby ukończyć cały tor, pomagając sobie nawzajem w utrzymaniu stabilności, pokonywaniu przeszkód i ukończeniu toru jako spójna grupa. Jeśli jedna osoba nie może pokonać trasy, nie może tego zrobić cały zespół.

Pomysł nr 8: opowiadania historii

Siądźcie w kręgu i zacznij opowiadać historię, której zakończenie ustalicie na początku. Może to być cokolwiek. Na przykład zakończenie historii może brzmieć: „A potem upadł na ziemię”. Kolejno dodawajcie elementy opowieści, przy czym każdy uczestnik może wnieść nie więcej niż dwa zdania.

Pomysł nr 9: związane ręce

W tej grze członkowie drużyny są związani za nadgarstki i proszeni o wykonanie serii zadań. Mogą otrzymać zadania takie jak zapakowanie prezentu, nalanie szklanki wody lub złożenie budowli z klocków Lego. Dodaj limit czasowy, aby wyzwanie było jeszcze trudniejsze.

Podstawą udanego budowania zespołu jest wyjście poza środowisko pracy.

Podstawą udanego budowania zespołu jest wyjście poza środowisko pracy.

Nie zapomnij też o przygotowaniu dobrego poczęstunku na czas rozgrywek.

Nie zapomnij też o przygotowaniu dobrego poczęstunku na czas rozgrywek.

Pomysł nr 10: treasure hunt

Jeśli szukasz nowatorskiego sposobu na wzmocnienie pracy zespołowej, to ta gra teambuildingowa jest właśnie dla Ciebie. Treasure Hunt to gra GPS, w której zespoły wyruszają w podróż, podczas której muszą współpracować, aby pokonać pułapki i stopniowo znaleźć wszystkie ukryte skarby.

Pomysł nr 11: historia emoji

Utwórz listę emotikonów opisujących historię, sytuację w miejscu pracy, stanowisko itp. Podziel zespół na mniejsze grupy i poproś każdą z nich o określenie, co przedstawiają emotikony. Ta gra zachęca do kreatywności, pracy zespołowej i oczywiście pokazuje, jak spostrzegawczy są uczestnicy.

Pomysł nr 12: Jenga

Jenga to gra polegająca na budowaniu wieży z drewnianych klocków poprzez układanie trzech klocków w każdym rzędzie, przy czym rzędy zmieniają kierunek. Celem gry jest usuwanie drewnianych klocków z niższych pięter i tworzenie nowych rzędów na górze. Członkowie zespołu muszą pomyślnie wyciągać klocki z dołu i układać na górze tak, by wieża nie runęła. Zespół, którego wieża się zawali, przegrywa.

Jest to gra, która wymaga od całego zespołu bardzo uważnego myślenia i współpracy, a także skutecznej komunikacji.

Podczas gry w Jengę współpracownicy ćwiczą komunikację.

Podczas gry w Jengę współpracownicy ćwiczą komunikację.

Gry planszowe to także świetnym pomysł na wspólne spędzenie czasu.

Gry planszowe to także świetnym pomysł na wspólne spędzenie czasu.

Pomysł nr 13: turniej piłkarzyków

Zorganizuj turniej piłkarzyków. Niech Twoi koledzy utworzą pary lub wylosują skład drużyn z kapelusza i staną do walki.

Pomysł nr 14: wieczór filmowy

Czasem spędzanie czasu na mniej angażujących czynnościach najbardziej jednoczy zespół. Przygotuj przekąski i obejrzyjcie ulubioną komedię lub serial. Wybierz od 3 do 5 tytułów i pozwól kolegom zagłosować na ich ulubiony.

Zorganizuj turniej piłkarzyków...

Zorganizuj turniej piłkarzyków...

...a dla mniej aktywnych – wieczór filmowy.

...a dla mniej aktywnych – wieczór filmowy.

Pomysł nr 15: dwie prawdy, jedno kłamstwo

Zbierz wszystkich członków swojego zespołu w kręgu i poproś ich, aby na zmianę powiedzieli trzy informacje o sobie. Jednak jedna z informacji musi być kłamstwem. Pozostali koledzy muszą następnie odgadnąć, która informacja jest fałszywa. Z pewnością dowiesz się ciekawych rzeczy o swoich współpracownikach.

Pomysł nr 16: rysowanie bez patrzenia

Podziel zespół na pary i daj każdej parze obrazek. Jeden członek zespołu opisuje obrazek, nie ujawniając, co jest na nim pokazane, podczas gdy drugi próbuje go narysować na podstawie opisu. W czasie tej zabawy trzeba wykazać się skuteczną komunikacją i umiejętnościami ekspresji.

Pomysł nr 17: sekretny Święty Mikoł

Wszystko, co musisz zrobić, to napisać imię każdego pracownika na kartce papieru i złożyć ją. Umieść kartki w kapeluszu lub pudełku, potasuj je i pozwól współpracownikom wylosować jedno imię. Ich zadaniem jest kupienie prezentu świątecznego osobie, której nazwisko wylosowali. Jest rzeczą oczywistą, że nie wolno im ujawniać nazwiska. W dniu rozdania prezentu każdy pracownik otwiera swój i odgaduje, kto był jego „sekretnym Świętym Mikołajem".



Bonami radzi!
Zorganizuj popołudniowy team building po pracy w formie pikniku. Z naszymi wskazówkami na temat przekąsek i miejsc, w których można to zrobić pójdzie Ci to jak po maśle.
Przed Świętami możecie bawić się w Secret Santa.

Przed Świętami możecie bawić się w Secret Santa.

Często zadawane pytania

Jakie znaczenie ma budowanie zespołu?

Zajęcia teambuildingowe często mają na celu wzmocnienie ducha zespołu, stworzenie pozytywnego środowiska pracy i zwiększenie motywacji członków zespołu. Regularne zacieśnianie więzi zespołu pomaga również zwiększyć morale:

  • Promuje tworzenie więzi i socjalizację. Ta ostatnia zwiększa morale i pomaga pracownikom współpracować bardziej efektywnie i lepiej rozwiązywać problemy w miejscu pracy.
  • Poprawia wydajność zespołu. Po zakończeniu wspólnych zabaw pracownicy lepiej rozumieją swoje zainteresowania, mocne i słabe strony.
  • Poprawia produktywność. Zabawne zajęcia mogą pomóc pracownikom w skuteczniejszym nawiązywaniu kontaktów i nauce dobrej współpracy.
  • Zachęca do innowacji i kreatywności. Skuteczne budowanie zespołu poprawia kreatywność w miejscu pracy, ponieważ ludzie są bardziej pomysłowi, gdy czują się swobodnie i komfortowo.
  • Poprawia komunikację. Zajęcia z budowania zespołu pomagają ludziom być sobą i lepiej się komunikować.

Jak zorganizować udany teambuilding?

Podstawą udanego budowania zespołu jest wspólne spędzanie czasu poza środowiskiem pracy.. Oderwanie się od normalnej przestrzeni jest ważne, ponieważ mózg nie jest skupiony na obowiązkach związanych z miejscem pracy.

Aktywności powinny być zabawne, a jednocześnie rozwijać umiejętności poszczególnych członków zespołu. Podziel budowanie zespołu na dwie części, firmową i pozafirmową. Niech program będzie mieszanką obowiązkowych zajęć i rozrywki, ale niech znajdzie się też miejsce na zwykłe siedzenie i rozmowy.

Nie bój się poprosić współpracowników, aby pomogli Ci zorganizować integrację. Będą oni mieli poczucie bycia jej częścią i znacznie chętniej przyłączą się do działań. W końcu nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której udział w integracji jest ściśle obowiązkowy, a pracownicy są zmuszani do wykonywania zadań.

Przy tworzeniu planu pomyśl o naprzemiennym wykonywaniu zadań fizycznych i kreatywnych, a najlepiej, aby ta część nie była wymagana do ukończenia teambuildingu. W ten sposób ludzie nadal czują się częścią zespołu, ale nikt ich do niczego nie zmusza.